Jakie są główne fazy wzrostu włosów

0
Rate this post

tabletki na wypadanie włosów Żeby odpowiednio zrozumieć jak działają nasze włosy bardzo ważne jest aby poznać ich poszczególne fazy wzrostu. Oczywiście włosy wyrastaja z cebulki, która znajduję się bezpośrednio pod skóra. Włos jest odżywiany przez krwinki, które przekazują odpowiednie składniki do mieszka włosowego, dając mu naturalne odżywienie. Miedzy procesem wzrostu i wypadania wyróżniamy cztery fazy:

Główne Fazy Wzrostu Włosów

  •    Anagen – faza wzrostu włosa
  •    Katagen – faza przejściowa, inwolucja mieszka
  •    Telogen – faza spoczynku
  •    Egzogen – faza uwalniania włosa

W zależności od osoby fazy te przebiegają różnie, dlatego tak ważne jest aby upewnić się czy mamy odpowiednio zbilansowana dietę oraz czy nasz poziom stres jest na niskim poziomie. Jezeli wyeliminujemy te czynniki, a wzrost wlosa nadal nie nastepuje najpewniej mamy tendencję do łysienia o podłożu genetycznym. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat różnych specyfików, które zapobiegają wypadaniu włosów zapraszam tutaj. Takie właśnie tabletki przeciw wypadaniu włosów mogą okazać się zbawieniem.  Jeżeli interesuje was szybszy porost włosów pomyślcie nad tabletkiami na wypadanie włosów.

Ok przejdzmy teraz przez wszystkie fazy i zobaczmy jak to dziala w praktyce:

Fazy Wzrostu Włosów – Szczegóły

Faza I Anagen

Kiedy mówimy o początkowej fazie Anagenu, mamy na myśli bardzo dynamiczny wzrost i wiele podziałów komórkowych. Kiedy komórki maja dostarczone odpowiednie mikroskładniki to powstaja zawiązki włosa. Te z kolei zaczynają kiełkować i otaczać brodawke. Tutaj następuje środkowy okres tej fazy kiedy mieszej zaczyna się wydłużać osiągając swoja predefiniowaną długość. Odpowiednie gruczoły zaczynają produkować jeden z ważniejszych hormony dla włosów czyli melanine i włos może zobaczyć światło dzienne.

porost włosówW samej warstwie skórnej głowy faza Anagenu trwa od dwóch i pół do szcześciu lat. W pozostałych miescach czas ten stanowczno się skraca do mniej wiecej 5 lub 7 tygodni.

Tutaj warto wspomnieć, że w w tej fazie naczęściej jest około 80% wszystkich naszych włosów.Oczywiście środki takie jak tabletki na wypadanie włosów potrafią znacząco przyspieszyć cały proces.

Faza II Katagen

Jest to jedna z faz przejściowych gdzie następują zahamowaniu podziały komórkowe opuszka a produkcja melaniny ustaje. Ta faza jest bardzo krótka bo tylko dwa do trzech tygodniu w zaleznosci od zywotnosci wlosa.

Faza III Telogendlugie wlosy

Ta faza wyroznia sie bardzo charakterystyczna cecha. Mianowicie wlosy przebywajace w tej fazie nie zawieraja barwnika. Mieszek z ktorego zaczyna rosnac wlos pozostaje uspiony i czeka na odpowiedni znak, ktory bedzie zapalnikiem do ponownego rozpoczecia cyklu. Ta faza jest bardzo ciezka do wykrycia bo nie towarzysza jej zadne inne objawy. W niej znajduje sie stosunko sporo wlosow bo az dziesiec do dwudziestu procent i trwa okolo trzech do pieciu miesiecy.

Faza IV Uwalniania

Uff doszlismy do czwartej fazy. Dosc sporo informacji jak na jeden raz, ale wytrzymajmy jeszcze chwile. Ostatnia faz a wcyklu wzrostowym – uwalnianie wlosa. Ma tutaj miejsce proces reaktywacji ktory powoduje, że nowy wlos zajmuje miejsce starego.

Jezeli udalo wam sie przebrnac przez cale medyczne wyjasnienia to dobrze. Jezeli nie to nie bójcie się. Mimo że ta wiedza pozwolia zrozumiec mi bardziej to czym sa poszczegolne fazy wzrostu wlosa to w nastepnych artykulach skupie sie bardziej na praktycznych poradach ktore bedziecie mogli uzyc odrazu aby zwiekszych wasz porost wlosow.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ